Logg inn
Bli medlem
Short film Run Faster
 
 

Oscar-nominasjonene 2018

[Skrevet av: Tore Andre Øyås den 23.01.2018]

Årets Oscar-nominasjoner ble i dag offentliggjort og tradisjonen tro er det enkelte filmer som går igjen innen flere kategorier.

Annonse:

Guillermo del Toros fantasydrama The Shape of Water fikk hele 13 nominasjoner, blant annet for 'beste film', regien av del Toro og hovedrollen av Sally Hawkins. Filmen får norsk kinopremiere neste måned.

Sveriges Gullpalme-vinner fra Cannes i fjor, The Square, ble ikke overraskende nominert i kategorien 'beste utenlandske film', mens Christopher Nolans
særegne krigsskildring Dunkirk fikk nest flest nominasjoner med sine åtte.

Selve Oscar-utdelingen går av stabelen natt til mandag 5.mars.

Den komplette nominasjonslisten ble som følger:

Beste film
- Lady Bird (Scott Rudin, Eli Bush, Evelyn O'Neill)
- Call Me by your name (Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges, Marco Morabito)
- Darkest Hour (Douglas Urbanski, Anthony McCarten, Lisa Bruce, Eric Fellner, Tim Bevan)
- Dunkirk (Christopher Nolan, Emma Thomas)
- Get Out (Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr., Jordan Peele)
- Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Graham Broadbent, Peter Czernin, Martin McDonagh)
- The Shape of Water (Guillermo del Toro, J. Miles Dale)
- The Post (Amy Pascal, Steven Spielberg, Kristie Macosko Krieger)
- Phantom Thread (Joanne Sellar, Paul Thomas Anderson, Megan Ellison, Daniel Lupi)

Beste mannlige hovedrolle
- Get Out (Daniel Kaluuya)
- Darkest Hour (Gary Oldman)
- Roman Israel (Denzel Washington)
- Call Me by your name (Timothée Chalamet)
- Phantom Thread (Daniel Day-Lewis)

Beste mannlige birolle
- The Florida Project (Willem Dafoe)
- Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Sam Rockwell, Woody Harrelson)
- The Shape of Water (Richard Jenkins)
- All the Money in the World (Christopher Plummer)

Beste kvinnlige hovedrolle
- I, Tonya (Margot Robbie )
- Lady Bird (Saoirse Ronan)
- The Shape of Water (Sally Hawkins)
- The Post (Meryl Streep)
- Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Frances McDormand)

Beste kvinnlige birolle
- The Shape of Water (Octavia Spencer)
- I, Tonya (Allison Janney)
- Lady Bird (Laurie Metcalf)
- Phantom Thread (Lesley Manville)
- Mudbound (Mary J. Blige)

Beste animasjonsfilm
- Coco (Lee Unkrich, Darla K. Anderson)
- The Breadwinner (Nora Twomey, Anthony Leo)
- Loving Vincent (Hugh Welchman, Dorota Kobiela, Ivan Mactaggart)
- The Boss Baby (Tom McGrath, Ramsey Ann Naito)
- Ferdinand (Carlos Saldanha)

Beste foto
- The Shape of Water (Dan Laustsen)
- Mudbound (Rachel Morrison)
- Dunkirk (Hoyte van Hoytema)
- Darkest Hour (Bruno Delbonnel)
- Blade Runner 2 (Roger Deakins)

Beste kostymer
- Victoria and Abdul (Consolata Boyle)
- The Shape of Water (Luis Sequeira)
- Skjønnheten og udyret (Jacqueline Durran)
- Phantom Thread (Mark Bridges)
- Darkest Hour (Jacqueline Durran)

Beste regi
- Lady Bird (Greta Gerwig)
- Dunkirk (Christopher Nolan)
- The Shape of Water (Guillermo del Toro)
- Phantom Thread (Paul Thomas Anderson)
- Get Out (Jordan Peele)

Beste dokumentarfilm
- Last Men in Aleppo (Feras Fayyad, Soeren Steen Jespersen,, Kareem Abeed)
- Visages villages (Agnès Varda, JR, Rosalie Varda)
- Icarus (Bryan Fogel, Dan Cogan)
- Abacus: Small Enough to Jail (Steve James, Mark Mitten, Julie Goldman)
- Strong Island (Yance Ford, Joslyn Barnes)

Beste klipp
- Dunkirk (Lee Smith)
- Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Jon Gregory)
- The Shape of Water (Sidney Wolinsky)
- I, Tonya (Tatiana S. Riegel)
- Baby Driver (Jonathan Amos, Paul Machliss)

Beste utenlandske film
- Savnet
- The Square
- L'insulte
- En fantastisk kvinne
- Om kropp og sjel

Beste sminke og hårstyling
- Victoria and Abdul (Loulia Sheppard, Daniel Phillips)
- Wonder (Arjen Tuiten)
- Darkest Hour (Lucy Sibbick, David Malinowski, Kazuhiro Tsuji)

Beste filmmusikk
- The Shape of Water (Alexandre Desplat)
- Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Carter Burwell)
- Dunkirk (Hans Zimmer)
- Phantom Thread (Jonny Greenwood)
- Star Wars: Episode VIII - The Last Jedi (John Williams)

Beste orginalsang
- Coco (Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez)
- Call Me by your name (Sufjan Stevens)
- Mudbound (Raphael Saadiq, Mary J. Blige, Taura Stinson)
- The Greatest Showman (Justin Theroux, Benj Pasek)
- Marshall (Diane Warren, Common)

Beste lydredigering
- Blade Runner 2 (Mark A. Mangini, Theo Green)
- The Shape of Water (Nathan Robitaille, Nelson Ferreira)
- Star Wars: Episode VIII - The Last Jedi (Ren Klyce, Matthew Wood)
- Dunkirk (Alex Gibson, Richard King)
- Baby Driver (Julian Slater)

Beste spesialeffekter / Visuelle effekter
- War for the Planet of the Apes (Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon, Joel Whist)
- Star Wars: Episode VIII - The Last Jedi (Ben Morris, Michael Mulholland, Neal Scanlan, Chris Corbould)
- Kong: Skull Island (Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, Michael Meinardus)
- Guardians of the Galaxy Vol. 2 (Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Daniel Sudick)
- Blade Runner 2 (Richard R. Hoover, Paul Lambert, Gerd Nefzer , John Nelson)

Beste adapterte manus
- Mudbound (Dee Rees, Virgil Williams)
- The Disaster Artist (Scott Neustadter, Michael H. Weber)
- Call Me by your name (James Ivory)
- Logan: The Wolverine (Michael Green, James Mangold, Scott Frank)
- Molly's game (Aaron Sorkin)

Beste orginalmanus
- Lady Bird (Greta Gerwig)
- Get Out (Jordan Peele)
- The Big Sick (Emily V. Gordon, Kumail Nanjiani)
- The Shape of Water (Guillermo del Toro, Vanessa Taylor)
- Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Martin McDonagh)

Beste lydmixing
- Baby Driver (Julian Slater, Mary H. Ellis, Tim Cavagin)
- The Shape of Water (Brad Zoern, Glen Gauthier, Christian T. Cooke)
- Dunkirk (Gregg Landaker, Gary Rizzo, Mark Weingarten)
- Star Wars: Episode VIII - The Last Jedi (Michael Semanick, David Parker, Stuart Wilson, Ren Klyce)
- Blade Runner 2 (Ron Bartlett, Doug Hemphill, Mac Ruth)

Beste produksjondesign
- Blade Runner 2 (Dennis Gassner, Alessandra Querzola)
- Darkest Hour (Sarah Greenwood, Katie Spencer)
- Dunkirk (Nathan Crowley, Gary Fettis)
- Skjønnheten og udyret (Sarah Greenwood, Katie Spencer)
- The Shape of Water (Paul D. Austerberry, Shane Vieau, Jeffrey A. Melvin)

(Kilde: Vg.no. Foto/Copyright: Twentieth Century Fox)

Diskusjon

 
 

   Filmfront.no © Filmfront AS 2018 Les mer om filmfront

   Alle navn, merkenavn og bilder er copyright til de respektive eiere og skapere.