Vi befinner oss på midten av 1930-tallet. Hitler ønsker å finne den bibelske Arken som han tror skal gjøre sine tropper uovervinnelig. Men arkeologen Indiana Jones ønsker å sette en stopper for at Arken skal falle i nazistenes hender. Det blir et spennende kappløp dem imellom...
Eventyret er flott porsjonert ut og inneholder mange interessante momenter. Selveste George Lucas (Star Wars) er en av dem som har skrevet manuset. Han har nok hat visjonene klare. Her får vi alt man kan ønske seg innpakket i en moderne eventyrfilm. Det å benytte nazister som leiter etter arken er et sjakktrekk. Det er også litt kult at filmen benytter seg av overnaturlige saker for å spe på eventyrmomentet i filmen.
Filmen satt en mal for hvordan man skal lage et Indiana Jones-eventyr. Alt begynner veldig stødig med skattejakt i jungelen. Vi får blant annet den klassiske tempelscenen der Indiana Jones bytter en gullstatuett med en pose med sand. Dette fører til at tempelet utløser farer som blant annet rullesteinen som Jones får etter seg.
Jones gjør det ikke alltid like enkelt for seg selv. Med andre ord har filmskaperen klart å gjøre filmen overbevisende og underholdende på samme tid. Det er kort mellom actionhøydepunktene og de har også sneket inn mye artig humorpoenger underveis.
Filmen har sine små forklaringsfeil, som hvordan Indiana Jones klarer å komme seg ombord på en ubåt umerket og følge med undervannsbåten uten mat og alt over havet. Men jeg ser litt gjennom fingrene med disse 'feilene' når filmen er såpass underholdende som det den faktisk er. Det er nesten helt utrolig at denne filmen er laget på begynnelsen av 1980-tallet og føles like kul den dag i dag. Effektene er svært gode og heldigvis prøver effektmakerne ikke på ting de ikke mestrer godt nok.
Steven Spielberg er en veldig dyktig regissør og viser med denne filmen at han kan gjøre et storslått actioneventyr. Harrison Ford gjør en god figur i hovedrollen som den karakteristiske arkeologen Indiana Jones og får med seg Karen Allen som fungerer fint som et søtt filmpar. Man treffer også andre kjente fjes som John Rhys-Davies (Ringenes Herre) og Alfred Molina (Spider-Man 2).
Dette er til tider veldig spennende. Filmen er riktignok ikke så dyp, men den funker som den skal. Man blir nesten litt glad innvendig underveis over dette stemningsfulle actioneventyret. Dette passer godt for både liten og stor, selv om det kan kan bli litt skummelt for de yngste i enkelte scener. Dette er et flott arkeologieventyr med masse klassiske scener som man kan se om og om igjen.
Om man ikke har fått med seg dette har en noe stort i vente underholdningsmessig. Det er litt vanskelig å sette karakter på dette, det er jo en del ting som ikke er helt realistisk gjennomført, men det er sikkert ikke meningen heller, og siden jeg ser på dette som topp underholdning og langt forut for sin tid, ruller jeg sekseren på det første Indiana Jones-eventyret.
Paramount Pictures, Lucasfilm Ltd.